Dopis k projektu Pohyb a výživa (vysvětlivky k měření)
Vážení rodiče, právě jste obdrželi výsledky tělesného složení vašeho dítěte. Tato data byla získána přístrojem InBody 230. Údaje jsou popsány přehledně a vysvětlivky ke zkratkám (viz dole, na konci lístku) jsou srozumitelné. Na obrázcích vidíte rozložení svalové hmoty (horní obrázek s názvem „Část bez tuku“) a rozložení tukové tkáně (dolní obrázek s názvem „Tuková část“). Uprostřed znázorněných postav je vepsáno rozložení svalové tkáně a potom rozložení tukové tkáně na trupu. U jednotlivých čísel je vždy napsáno, jestli je zjištěná hodnota v normě, pod normou nebo nad normou. Poslední údaj (pod posledním obrázkem, nad vysvětlivkami) je vyhodnocení m (nápis „ Hodnocení svalů-tuků“), které sděluje, kolik svalové hmoty a kolik tuku na těle přebývá. Znaménko - před číslem znamená, že tuto hmotu je potřeba snížit. Znaménko + znamená, že tuto hmotu je potřeba navýšit.
POZOR! Zjištěné údaje by byly směrodatné pro dospělého člověka! U dětí ale musíme zohlednit fakt, že stále ještě probíhá vývoj tělesné stavby. Proto není nutné zjištěné srovnání „s normou“ nijak dramatizovat.
JEDINÁ VÝJIMKA JE TATO: Pokud jste zjistili, že u vašeho dítěte příliš převažuje tuková část nad částí svalovou, určitě byste měli dítě přimět k pravidelné pohybové aktivitě, a to v rozsahu minimálně 60 minut denně. Jestliže z různých důvodů nemůžete s dítětem pravidelně sportovat, bylo by vhodné, aby vaše dítě navštěvovalo min. 2x týdně nějaké zájmové útvary zaměřené na pohybové aktivity dětí pod vedením cvičitelů, trenérů, instruktorů apod.
Pohybová aktivita by měla být přirozenou součástí denního režimu dítěte, protože je významným faktorem podílejícím se na podpoře jeho zdraví a tělesné i psychické zdatnosti.
doc. PhDr. Ludmila Miklánková, Ph.D.
koordinátor pro sekci Pohyb v projektu Pohyb a výživa